forum veteran tatra

forum o veteránech tatra, srazech veteránů a oprav a náhradních dílech na veterány

T57b - diferenciál

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je zapnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: T57b - diferenciál

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od stbar » čtv 28. pro 2017 7:03:51

Vážený pane,
rozvodovka u vozidla T30 je zcela odlišná od vozidla T57 a dále. Vozidlo T 30 má unašeče talířových kol na drážkách poloos přímo v rozvodovce. Situace je daleko jednodušší, neboť si můžete složený hřídel s pastorky ověřit přímo na každé polonápravě mimo vozidlo. Stále platí stejné základní složení hřídele a pastorků. Tedy změřit vnější průměry talířových kol a jako základ sestavit hřídel rozvodovky. Pak si můžete při demontovaných polonápravách položit smontovaný hřídel na polonápravu s talířovým kolem a zjistit vůli mezi pastorkem a tal. kolem. V daném případě však musíte mít smontovanou polonápravu, tedy včetně uložení a utažení náboje kola. U dané rozvodovky je u unašeče tal. kola pod ložiskem miska a mezi misku a ložiskový vnější kroužek se vkládají podložky. U těchto rozvodovek je však nutno dbát na velký problém, a to bronzového uložení polonáprav. Ty nesmějí mít vůli ve směru podélné osy vozidla, tedy se nesmějí se hýbat dopředu a dozadu. Tam je největší problém, protože při rozjezdu je zatěžován zadní - malý pastorek a při ubrání plynu pak přední - velký pastorek. Toto je nutné opravit jako první. Pokud budete toto skládat z různých vozidel, pak pozor, vozidla T 30 a T54 mají třecí plochu polonáprav 20 mm a T 52 mají třecí plochu 25 mm. Pak to nelze kombinovat. Základem je tedy oprava drážek poloos a unašečů talířových kol a oprava uložení polonáprav. Pak teprve můžete skládat rozvodovku.
Já stále doporučuji, pokud nemusíte rozvodovku dělat, nesahejte do ní. Problém je však uložení polonáprav a opotřebení drážek unašečů talířových kola a poloos.
Co se týče diferenciálu samotného, tedy koše satelitů a planetových kol, pak oprava spočívá zpravidla pouze v opravě a vymezení uložení planetových kol, kdy lze vyrobit abnormální hřídelky a kola nastavit.
Pokud máte diferenciál a nosnou rourou z jednoho vozidla, pak toto není problém. Pokud však skládáte vozidlo z nosné roury a jiné rozvodovky a diferenciálu, pak to může být veliký problém. Abychom si rozuměli, tak rozvodovka je soukolí talířových kol a pastorků a diferenciál je koš s koly na kardance.
Pokud však budete skládat rozvodovku a diferenciál z různých vozidel, pak je nutné zjistit -změřit údaje od uložení ložiska kardanu po čelo velkého pastorku. Toto je velmi obtížné.
Pokud se staví vozidlo Tatra, pak jako zcela první ukazatel je právě vzdálenost ložiska kardanu od soukolí rozvodky. Vozidla T 30, T 54 a T52 mají stejnou vzdálenost od ložiska k diferenciálu.
Vozidla T 57 až T52 mají středové ložisko na kardanu a to je od výroby vystředěné. Pokud je mi známo, tak není v ČR již k dispozici zařízení pro vystředění ložiska na vozidla T 57 až T52.
Proto varuji všechny tatrováky, nikdy nepovolujte šroubky na uložení držáku ložiska. Nikdo to neumí vystředit.
Přeji Vám úspěšný boj s rozvodovkou.
Stanislav Bartoň

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od Václav V. » stř 15. lis 2017 9:10:59

Dobry den, skládám diferenciál T30 rok 1928. Je pro tento vůz stejný postup? Již vše máme pohromadě. Dali jsme všude nova ložiska, byla zde původní kuličková, ale o podložkách nikde ani vidu. Co doporucujete, abychom diferenciál neponicili. Děkuji Vich

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od stbar » pon 26. bře 2012 15:31:47

Já to měřím od zadního čela zubů, v podstatě od místa největšího rozměru zubů, myšleno měřením posuvkou přes čela zubů.( Měřím to přes silnější část čelistí posuvného měřítka).

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od jindra » čtv 08. pro 2011 16:54:40

Dobrý den,
Tak už nastal čas sestavování diferenciálu.Mám ještě jeden dotaz ohledně zadních čel pastorků – odkud měříte tu míru ? Velký pastorek je zezadu osazen a malý má šikmé čelo končící přechodem v radius. Moc děkuji za radu.
Jindra

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od jindra » čtv 22. zář 2011 21:36:30

Dobrý den,
Moc děkuji za podrobný návod.

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od stbar » stř 21. zář 2011 23:44:37

Dobrý den,
pokusím se Vám vysvětlit správný otisk zubu. Nejdříve si nejlépe pod lupou prohlédněte očištěné zuby - na kolmé záběrové straně. Pokud není soukolí moc jeté, tak otisk zubů zanechá lesklou plochu. Pokud je soukolí již hodně jeté, nebo výrazně namáhané, nebo byl použit nevhodný olej, může být otisk naopak matnější, než další část zubu. Správný otisk musí být po celé délce zubu, tedy nemí být jenom v části (uprostřed, nebo u nějakého okraje) myšleno po délce boční části zubu. Otisk musí začínat kousek nad kořenem zubu - dolní část (pata), tedy nesmí protizub čelně narážet do plochy mezizubu, nebo zabírat již v dolním zaoblení kořene zubu a měl by končit pod špičkou zubu - nemá jít až na vrchol zubu. Pokud to zjednoduším, tak by měl na záběrové části zubu vzniknout v celé délce pruh, který bude začínat kousek nad kořenem a končit kousek pod vrcholem zubu. Ideální je stejná vzdálenost od kořene i od vrcholu. Pokud by otisk začínal příliš hluboko u kořene (paty) zubu, tak by hrozilo jeho vydírání a tím by docházelo k jeho ztenčení v dolní části. Pokud by byl otisk až na vrchol zubu, tak by byla síla přenášena až na jeho vrcholu a hrozilo by odštípnutí špiček zubů. Ideální bude, pokud se Vám podaří dostat otis do stejného místa a tvaru, jako jsou již zuby opotřebené. Hlavně se snažte dotáhnot talířová kola stejnoměrně a na řádně očištěný povrch, a zkontrolovat jak hodně házejí. Nejdůležitější je otisk na záběrové straně, ale zkontrolujte i výběhovou stranu. Přesto i poté doporučuji provést zkoušku proužkem alobalu, a to na více místech talířového kola. Po kompletaci poloos a náboje pak musíte při pohybu vpravo a vlevo ucítit mírnou vůli v soukolí a chod musí být hladký při otáčení na obě strany. Nesmí to nikde zadrhnout.

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od jindra » stř 21. zář 2011 21:13:15

Díky za cenné informace. Na malém pastorku je opravdu za první nulou tečka,ale místo ,aby byla dole, je napsána hodně nahoře.Diferenciál asi budu skládat až za dlouhých zimních večerů.Nejdřív zkusím základní nastavení a pak doladit na barvu.Ještě jednu otázku,jak má vypadat ideální otisk zubu v tomto diferenciálu ?
Ještě jednou díky.

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od stbar » úte 20. zář 2011 16:14:26

Dobrý den,
ve Vašem případě je zřejmé, že soukolí patří k sobě (údaj 510) a dále pal lze usuzovat, že malé talířové kolo má být "utopeno" proti pastorku o 0,3 mm při vůlí mezi soukolím 0,05 mm. (podívejte se prosím, zda ten údaj co jste uvedl 005 není náhodou 0.05 - za první nulou by měla být tečka). To je to, co jsem uváděl, že by měl mezi zuby projít bez poškození normální potravinářský alobal. U velkého talířového kola je pak "utopení" o 0,2 mm. Tedy pastorky by měly přesahovat talířová kola o 0,3 resp. 0,2 mm. Největší problém však je ten, že již nikdy nesesadíte soukolí do stejných zaběhnutých poloh. Jak jsem uváděl, změřte si průměr maléh a velkého talířového kola, přičtěte k tomu hodnotu (0,3 + 0,2) 0,5 mm a vydělte tento údaj dvěma. Vyjde Vám vzdálenost mezi zadními čely pstorků a na tento rozměr si sesaďte hřídel - vymezíte to bronzovou podložkou pod velkým pastorkem. Následně vypodložte ložiska poloos tak, aby mezi záběrem zubů byla na každé straně vzdálenost 0,05 mm, tedy aby prošel alobal a pokud ho přeložíte natřikrát, musí se už protrhnout.
Je to zdlouhavá práce a je lépe po prvním sesazení přesně měřit. Problém je nerovnost talířových kol.
Pokud si chcete opravdu vyhrát, pak doporučuji systém "na barvu" kde múžete dosáhnout otisku na již zaběhlém místě zubů.

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od jindra » ned 18. zář 2011 21:58:44

Dobrý den,
budu také sestavovat diferenciál.Není mi jasné to číslo na talíři kola – ten přesah.
Já jsem našel:
Malý talíř : 510 – 3/10
Velký talíř: 510 – 2/10
Malý pastorek : 510 – 005
Je to + nebo - ? V jakých jednotkách je ten údaj?
Děkuji za informace.

Re: T57b - diferenciál

Příspěvek od Stbar » ned 17. dub 2011 8:59:48

Vážený pane,
rozvodovka není jednoduchá a největší problém je, že budete znovu skládat soukolí, které již v nějaké vzájemné poloze běhalo možná i několik set tisíc kilometrů. Nebudu se zabývat koly diferenciálu, tam není co pokazit, tam jednoduše vymezíte vůle.
Základem pro složení rozvodovky je vzájemná vzdálenost pastorků na hřídeli. Každé talířové kolo je popsané údaji, které značí číslo soukolí (to má souhlasit) a také přesah / zapuštění pastorku (hodnota +/-). Pokud se Vám podaří vyčíst údaje + a - na tal. kolech, pak to máte snažší. V první řadě si změřte vnější průměr talířových kol, ty sečtěte, k tomu přičtěte/odečtěte hodnoty +/- na tal. kolech a toto vydělte dvěma. Vyjde Vám vnější vzdálenost pastorků na hřídeli. Pokud nevyčtete hodnoty tal. kol, pak nezbyde, než sestavit soukolí na rovinu zadní části pastorku a tal. kola. Tuto hodnotu upravíte podložkou pod velký pastorek. Pokud máte tuto vzálenost, tak doporučuji sestavit celou rozvodovku a pomocí zadního uložení ustavit hřídel s pastorky tak, aby byly zároveň s tal. koly na vnější straně. Pak můžete použít alobalový proužek, který vložíte do soukolí a ten musí projít. Pokud ho přeložíte natřikrát, tak už se musí trhat od zubů. Můžete též požít citu a dodržet minimální axiální vůli, případně potřít pastorek barvou a po protočení sledlovat otisk. Tuto
hodnotu pak měníte vkládáním podložek pod ložisko poloosy u tal. kol. Když tohoto dosáhnete, pak ještě musíte vymezit vůli mezi broušenou plochou tal. kola a opěrným kamenem. Tato má být asi 0,2 až 0,3 mm a upravuje se vkládáním podložek pod kámen. Zde je potřeba provádět měření v různé poloze tal. kola, neboť provozem bývají pokroucena a nesmějí při běžném otáčení chytat o kámen.
Co se týče sestavení, tak je odlišné pro ložisko kuličkové a kuželíkové. Pro kuličkové ložisko je ještě podložka v polonápravě.

Nahoru

cron